Ribes havnefronts seneste markante indslag – roklubbens nye bådkran – indvies på lørdag den 25. marts kl. 9.45. Det sker i forbindelse med klubbens traditionelle standerhejsning, der åbner udesæsonen.
Kranen er godt 3 m høj og har en kranarm på 7 m. Kranen bruges til at sætte de tunge inrigger-robåde i vandet. Hidtil er bådene blevet håndteret med håndkraft. Det har i årenes løb givet skader på roere og både. Derfor er det et stort fremskridt for roklubben, at det nu bliver sikkert for alle roere at sætte bådene i vandet – uanset alder eller hvor mange kræfter de har. Siden kranen blev rejst i november sidste år, har klubbens medlemmer arbejdet med at gøre den helt klar til starten på udesæsonen.
I forbindelse med indvielsen vil der være en mindre højtidelighed, hvor kranen vil hejse den første båd op af åen. Jytte Rabæk Schmidt fra bestyrelsen i Norlys Vækstpulje vil deltage som repræsentant for projektets største sponsor.
Formanden for Ribe Roklub, Peter Witt, udtaler:
Projektet er godkendt af Slots- og Kulturstyrelsen samt Esbjerg Kommune, så kranen ikke skæmmer det fredede areal omkring Slotsbanken.
Kranfirmaet Max Fodgaard A/S har leveret kranen, mens Stark Ribe har bidraget til at rejse kranen.
Ribe Roklub har ca. 150 medlemmer fordelt på mange bådtyper: kajakker, inriggere, outriggere, Stand-Up-Paddle samt e-roning. Klubben har børne- og ungdomsroere, voksen-roere og senior-roere. Seneste sæson roede klubbens medlemmer godt 35.000 km.